Organsko gnojilo
Tla, izvor in osnova za vse rastline
Ohranjanje sveže, zdrave in s hranili bogate zemlje je ključnega pomena za čudovite rastline na vašem vrtu in rast na gredicah.
Tla so bistveni element. Dobavitelj hranil, zbiralnik vode in stabilna opora v enem. Vendar pa ni odločilna le sestava tal, temveč lahko tudi vrtnar sam veliko prispeva, če si vzame k srcu nekaj nasvetov in skrbi za svoja tla.
Lastnosti tal
Brez zdrave zemlje uporabne in okrasne rastline ne morejo dobro uspevati. Zato morate najprej ugotoviti, kakšne razmere v tleh vladajo na vašem vrtu. Na splošno poznamo štiri glavne klasične tipe tal: Pesek, mulj, glina in ilovica. Logično je, da imajo posamezna tla tudi različne lastnosti - glede mineralnih in organskih sestavin ali odpornosti.
Obdelovalnost tal
Tla lahko razvrstimo tudi glede na njihovo obdelovalnost: Peščena tla imenujemo lahka tla, ilovnata do glinasta tla pa težka tla.
Lahka, peščena ali premalo vododržna tla
Čeprav jih je mogoče zelo dobro obdelovati, dobro prenašajo vodo in hranila ter se hitro segrejejo, ne morejo dovolj shranjevati vode in hranil, zaradi česar lahko rastline “stradajo”.
Povečanje vsebnosti humusa v tleh,
lahko uporabite kompost ali organsko gnojilo. Po našem mnenju ne smete uporabljati mineralnih gnojil, saj je njihova proizvodnja včasih zelo energijsko potratna in lahko povzroči zasolitev tal.
Organska gnojila dopolnjujejo zaloge hranil za gojene rastline na vrtu. Hranila, ki so prisotna v tleh, pogosto niso na voljo v optimalno uporabni obliki in količini. Optimalno oskrbo rastlin s hranilnimi snovmi jim omogoča le gnojenje. Gnojenje je treba prilagoditi potrebam rastline. Uporaba naših organskih gnojil optimizira prehrano rastlin, spodbuja rast rastlin ter izboljšuje pridelek in kakovost pridelkov. Z organskim gnojenjem se trajno poveča rodovitnost tal.
Z dosledno uporabo kompostiranih naravnih gnojil lahko bistveno izboljšate humusno plast tal. Ta gnojila s pomočjo zapletenih procesov kompostiranja tvorijo huminske spojine, ki tvorijo tako imenovani trajni humus.
Humus (organska snov) izboljšuje strukturo tal in povečuje življenje v tleh. Vsebnost humusa lahko povečamo z naravnimi gnojili in dobro zrelimi komposti. Vendar morajo biti komposti popolnoma brez patogenih organizmov in semen plevelov. Zato z dodajanjem apna ali posebnih zaganjalcev za kompost podprite mikroorganizme pri predelavi komposta.
V “težkih” glinastih in ilovnatih tleh humus močno zrahlja tla.
V tleh, bogatih s humusom, se hranila bolje shranjujejo v obliki, ki je rastlinam dostopna (kar je še posebej pomembno za peščena tla). Humus zmanjšuje tudi izpiranje dušika
Humus shranjuje padavinsko vodo - kot goba - v obliki, ki je rastlini takoj na voljo; korenine imajo zato v sušnih obdobjih na voljo več vode!
Organska gnojila in pospeševalci komposta:
popolno gnojilo ORGASAN
Organsko gnojilo za paradižnik
Horn Gries
Pospeševalnik komposta
Da bi zmanjšali izgubo vode in povečali sposobnost zadrževanja vode v tleh, je priporočljivo gredice prekriti z mulčem iz lubja.
težka, glinena ali zbita tla so še posebej primerni za vrtnarjenje in urejanje okolice kot zbiralniki vode in hranil. Vendar se voda in hranila ne prenašajo idealno, kar prinaša nevarnost zamakanja. Prav tako lahko hitro postanejo blatni ali se zelo hitro izsušijo, če so dlje časa izpostavljeni sončni svetlobi. Z vgradnjo peska ali komposta ustvarite votline in prepustnost, skozi katere lahko tla bolje dihajo.
Če so tla močno zbita je treba zemljo izkopati pred prvo zmrzaljo. Grude zemlje morajo ostati izpostavljene. Ko se zmrznjena voda razširi, zmrzal zemljo “poči” in jo spomladi drobno zdrobi. Najlažje je ohraniti drobno in drobljivo zemljo v dvignjenih gredah, saj po njih ne hodimo.
