Uporaba motik

Uvod

Motike so nepogrešljivo orodje v vrtnarstvu in vrtnarjenju. Uporabljajo se za rahljanje zemlje, odstranjevanje plevela, pripravo sadilnih jam, kopanje jarkov ali prebadanje korenin. Z izbiro prave motik in njeno pravilno uporabo si lahko olajšate vrtnarjenje in dosežete boljše rezultate.

Pomembni vidiki pri uporabi sekljanja

Dolžina ročaja in udobje:

Prepričajte se, da vam ročaj motik udobno sede v roko. Dolžina ročaja je odvisna od funkcije motik. Ročaj prečne ali točkovne motik je krajši od ročaja motik za grede.

Ročaji dolžine nekaj več kot en meter so idealni za križne ali koničaste motike. Ročaj motik za grede mora biti dolg približno 130 do 150 cm. Ročna motika ima običajno kratke ročaje, dolge 35 do 40 cm.

Motike z okroglim ušesom ali bolje rečeno motike z ročajem, ki je pritrjen z udarnimi tulci:

Motike z okroglim ušesom: Ročaj motik z okroglim ušesom je mogoče zamenjati brez orodja. Pomembno je, da je glava motik trdno in zanesljivo vstavljena, da se prepreči nihanje ali popuščanje glave motik.

Motika z vpenjalnimi tulci: tu je ročaj pritrjen z lesenim klinom in vpenjalnimi tulci. Glava motike se od zgoraj namesti na ročaj in se nanj trdno pritrdi z lesenim klinom in vpenjalnimi tulci. Za zamenjavo ročaja je treba v klin izvrtati razbremenilne luknje, da se glava lahko loči od ročaja. Če je glava na ročaju popustila, je običajno dovolj, da s kladivom vbodne tulce zabodemo globlje v klin, da se povezava stabilizira.

Zaključek: Obe vrsti trnkov delujeta zelo dobro. Obe različici zapenjanja lahko brez zadržkov priporočimo.

Vstavite motiko:

Vstavite motiko z okroglim ušesom: Motiko z okroglim očesom namestite na stožčast ročaj in jo potisnite do najdebelejšega dela ročaja. Nato močno udarite z ročajem z glavo motik v navpični smeri po leseni deski ali tramu, ki leži na tleh. Od zgoraj navzdol pod kotom 90 stopinj, pri čemer je glava motik usmerjena navzdol.

Ko glava motike naleti na upor, se pozitivno poveže z ročajem. To je treba večkrat ponoviti, dokler se glava motik ne poveže z ročajem. Povezavo lahko dodatno utrdite tako, da spoj za nekaj minut namočite. Ročaj nabrekne, glava motik pa je trdno povezana.

Motiko pritrdite z udarnimi tuljavami: Ročaj postavite na lesen tram ali desko na udobno delovno višino. Na ročaj namestite očesce glave motik. Po potrebi z rezalnim nožem rahlo prelomite robove zgornjega konca ročaja, da boste lažje namestili glavo. Nato motiko obrnite, postavite glavo na gred in s kladivom po kosih udarjajte v ročaj, dokler se ne poravna z ušesom glave. Ko je glava poravnana z ročajem, vtaknite leseni klin in nato vtaknite še vtičnike. Po potrebi z lesenega klina odstranite morebitne štrleče dele.

Material motik:

Material glave: Glave motik iz kaljenega ogljikovega jekla so trpežne in robustne. Trdo in trdo jeklo je mogoče zlahka ponovno nabrusiti in je odporno tudi na močne udarce. Glave iz nerjavečega jekla so odporne na rjo. Vendar se bolj krhko nerjavno jeklo lažje zlomi kot glava motik, izdelana iz ogljikovega jekla.

Material ročaja: Leseni ročaji so tradicionalni in prijetni za uporabo. Zlahka jih je reciklirati in ob koncu življenjske dobe ne povzročajo problematičnih odpadkov kot na primer ročaji iz steklenih vlaken. Jasno se zavzemamo za uporabo lesenih ročajev. Pri tem je močan in elastičen les jesena ali hikorije preverjena in dobro delujoča različica.

Vzdrževanje in nega:

Čiščenje: Po vsaki uporabi odstranite umazanijo in dele rastlin z motike, da preprečite rjavenje.

Skladiščenje: Motiko shranjujte v suhem in neogrevanem prostoru. Najbolje je, če motiko obesite, da preprečite poškodbe ročaja ali glave motike zaradi vlage. Pri shranjevanju v ogrevanih prostorih se ročaj izsuši in izgubi elastičnost. Ročaj se lahko nato lažje zlomi, kot če je shranjen pravilno.

ostrenje: Po potrebi naostrite glavo motik.

Oljenje: Pred zimskim skladiščenjem morate rahlo naoljiti glave motik iz ogljikovega jekla. To bo preprečilo nastanek rje. Če želite uporabiti rastlinska olja, je dobra izbira laneno olje. To tvori stabilen zaščitni sloj.

Različne vrste motik in njihova uporaba

Kramp ali motika:

Opis: Motika s čvrsto konico in nabrušeno ozko motiko. V sprednjem pogledu sta glava in ročaj motik v obliki istoimenskega“križa”.

Uporaba: Za rahljanje kamnitih in skalnatih tal se najbolje uporablja križna motika. Zaostreno motiko lahko uporabite tudi za prebijanje korenin.

Koreninska motika:

Opis: z dvema izostrenima kavljema v navpični in vodoravni smeri.

Uporaba: Motika za korenine je idealna za rezanje in odstranjevanje korenin. S to motiko je mogoče prerezati močne korenine. Primerna je tudi za delo v kamnitih in trdih tleh.

Waymaker hoes:

Opis: Motika za urejanje poti ima trpežno kovano konico in široko stranico motik.

Uporaba: Prednostno se uporablja pri gradnji alpskih cest, gradnji in vzdrževanju pohodniških poti ter pri čiščenju.

Motika ali motika za dudke:

Opis: “Dudkova motika” je dobila ime po ptici dudku z značilnimi glavnimi peresi. Široka stran motik je namenjena kopanju lukenj in jarkov, druga stran motik pa je rezilo sekire za razbijanje korenin.

Uporaba: Idealno za obdelavo močno ukoreninjenih tal. Ostro brušena sekira prebije tudi močne korenine. Z motiko lahko zemljo zlahka zrahljate. Idealen tudi za kopanje večjih sadilnih jam.

Rodehacke:

Opis: Kopalna motika ima ostro brušeno stranico in glavo s kladivom.

Uporaba: Za delo v težkih in trdih tleh ter za odstranjevanje grmovja, ostružkov in korenin. S praktično glavo kladiva lahko zabijate močne žeblje ali manjše kolove.

Motika za sajenje:

Opis: Motika za sajenje ima ostro brušeno stran in sekirast rob.

Uporaba: Za odstranjevanje grmovja, rezanje korenin in kopanje lukenj za sajenje v trdih in kamnitih tleh. Z ostro brušenim robom sekire lahko prebijete tudi debelejše veje ali trdne korenine.

Gozdarska motika:

Opis: Gozdarska motika ima ožje in podolgovato rezilo.

Uporaba: Za pogozdovanje in delo v drevesnicah. Majhne sadilne luknje za mlade rastline lahko naredite z enim potegom.

Motika za urejanje pobočij:

Opis: Robustna motika z močno glavo.

Uporaba: Za rahljanje kamnitih tal, čiščenje pobočij in številna druga dela. Motika, ki ne sme manjkati na nobenem velikem vrtu.

Motika:

Opis: motika za grede ima daljši ročaj in ostro brušeno rezilo.

Uporaba: Za rahljanje tal, obdelavo zelenjavnih površin in zatiranje plevela.

Motika za peso in motika za polje:

Opis: Te motike imajo široko, trdno rezilo in trpežen ročaj.

Uporaba: Zelo primeren za kopičenje zemlje ter pobiranje korenovk in poljščin. Z močnim listom je mogoče zlahka ločiti tudi težko repo od matične rastline.

Motika za gnoj, vrtno dleto in kraška motika

Opis: Z robustnimi zobmi in jesenovim ročajem.

Uporaba: Za sekljanje komposta in gnoja ter za rahljanje in zračenje tal in zemlje. Za spravilo krompirja ali odstranjevanje plevela.

Vrtna motika / ročna motika

Opis: Majhne, priročne motike s kratkimi ročaji.

Uporaba: Za obdelavo gredic in zelenjavnih vrtičkov. Za kopanje majhnih sadilnih lukenj ali odstranjevanje plevela.

Zaključek

Izbira prave motik in njena pravilna uporaba lahko zelo olajšata vrtnarjenje. Razmislite, kaj je treba na vrtu opraviti, in za to izberite pravo motiko. Tako boste na vrtu dosegli optimalne rezultate, delo pa bo s pravim orodjem enostavno in zabavno.

Q & A

Postavite vprašanje
Vaše vprašanje
* Question is required
Ime
* Name is required
* Please tick the checkbox to proceed
Vprašanj še ni

TOP prodajalec

Vrednotenja

4,95 5,95  z DDV
Ta izdelek ima več različic. Možnosti lahko izberete na strani izdelka

Vrednotenja

11,50 34,95  z DDV
Ta izdelek ima več različic. Možnosti lahko izberete na strani izdelka