Navodila za odstranjevanje in vračanje
Električni in elektronski aparati vsebujejo škodljive snovi, ki lahko ogrozijo zdravje in okolje, ter dragocene vire, ki jih lahko z vašo pomočjo recikliramo. Odpadno električno in elektronsko opremo je zato treba ob koncu njene življenjske dobe zbirati ločeno od nesortiranih komunalnih odpadkov in je ne smete odlagati skupaj z običajnimi gospodinjskimi odpadki. To je označeno s prečrtanim simbolom zabojnika na kolesih, ki je prikazan spodaj in se uporablja za označevanje električnih naprav.
Vaša obveznost vračanja starih električnih naprav
V skladu z nemškim zakonom o električni in elektronski opremi (ElektroG) mora vsak potrošnik strokovno in okolju prijazno odstraniti staro električno opremo, vključno z lučmi, svetilkami in ventilatorji (razen žarnic), ter jo oddati na pooblaščeni zbiralnici ali prevzemni točki. Tam se odpadne električne naprave sprejemajo brezplačno ter reciklirajo na okolju prijazen in z viri varčen način. Zbirni centri in centri za oddajo starih naprav jih predajo pooblaščenim podjetjem za ravnanje z odpadki, ki najprej preverijo, ali je naprave mogoče obnoviti in ponovno uporabiti. Če ponovna uporaba ni mogoča, se iz naprav odstranijo škodljive snovi, dragoceni viri pa se reciklirajo.
Zlasti ga ne odlagajte med gospodinjske odpadke:
- Svetilke in luči
- Kompaktne fluorescenčne sijalke s predstikalno napravo ali brez nje (varčne sijalke)
- fluorescenčne sijalke (fluorescenčne cevi)
- Žarnice na razelektrenje (vključno z žarnicami s kovinsko paro)
- Svetilke LED
- Baterije in akumulatorji
Pred oddajo starega aparata je treba odstraniti in ločeno odvreči lahko odstranljive svetlobne vire. Enako velja za lahko odstranljive uporabljene baterije in akumulatorske baterije ter baterije, ki niso priložene staremu električnemu aparatu.
Žarnice z žarilno nitko in halogenske sijalke lahko odvržete med gospodinjske odpadke. Če niste prepričani, za katero vrsto žarnice gre, jo odnesite na ustrezno zbirno mesto.
Zakaj je treba stare električne naprave oddati v zbirnem centru?
Električne naprave vsebujejo dragocene vire in škodljive snovi. Zbirni centri stare naprave oddajo pooblaščenim podjetjem za ravnanje z odpadki, ki najprej preverijo, ali jih je mogoče obnoviti in ponovno uporabiti. V idealnem primeru je mogoče stare izdelke obnoviti. Če ponovna uporaba ni mogoča, se stare naprave ustrezno obdelajo. Iz aparatov se odstranijo škodljive snovi, dragoceni viri pa se reciklirajo. S tem se varuje okolje in ohranjajo zmanjšani viri.
Pravilno ravnanje z razbitimi varčnimi žarnicami
Varčne žarnice vsebujejo majhne količine živega srebra, ki pa so precej pod zakonsko dovoljeno mejo, zato ne predstavljajo tveganja za zdravje. Kljub temu morate sprejeti nekaj previdnostnih ukrepov, če se varčna žarnica pokvari:
- Ostanke previdno poberite z vlažno krpo.
- Nepredušno jih zapakirajte v plastično vrečko ali kozarec za vlaganje.
- Odnesite jih v zbirni center za nevarne odpadke.
- Izogibajte se stiku s kožo in po tem 20 do 30 minut zračite prostor.
- Delcev ne pobirajte s sesalnikom.
Ravnanje z osebnimi podatki pri odstranjevanju starih aparatov
Upoštevajte, da je vsak potrošnik odgovoren za izbris osebnih podatkov iz starih aparatov, ki jih je treba odstraniti.
Obveznosti poročanja in obveščanja za proizvajalce: https://www.stiftung-ear.de/de/service/statistische-daten/jahres-statistik-mitteilung.