Pravilno ostrenje sekir in sekir: Izčrpen vodnik po ostrem gozdarskem orodju
Brušenje sekir in sekir
Ostra sekira in ostra sekirka olajšata delo. Ne glede na to, ali gre za cepljenje lesa, odstranjevanje ali sekanje dreves - s pravo tehniko in pravim orodjem lahko dosežete popolne rezultate. V tem priročniku boste našli vse, kar morate vedeti o ostrenju sekir in sekirnikov.
Zakaj je pomembno nabrusiti sekire in bruse?
Tupo orodje po nepotrebnem otežuje delo in lahko povzroči poškodbe zaradi večje potrebne sile. Redno ostrenje ohranja rezalni rob oster in zmanjšuje tveganje zdrsa zaradi nepravilnih udarcev. Podaljša se tudi življenjska doba orodja, saj je potrebna manjša sila, rezalni rob pa se enakomerno obrabi.
Pravilna priprava
1. orodja in materiali
Za ostrenje je potrebno naslednje:
Delovne rokavice z občutkom v prstih
keramični brusni kamen (groba zrnatost približno 250 in drobna zrnatost približno 1000) ali mokri brusni papir ustrezne zrnatosti
Olje ali voda kot mazivo
Podstavek ali stabilna podlaga
Stezniki ali usnje za odstranjevanje
ali stroj za mokro brušenje
Poskrbite, da bo delovno območje dobro osvetljeno in urejeno.
2. kot brušenja osi
Kot brušenja je odvisen od namena uporabe sekire ali sekere.
Ročna sekira: običajno 20-25°
Gozdarska sekira: običajno 20-25°
Sekira za cepljenje: običajno 25° - 30°
Nikoli ne smete spreminjati obstoječega kota sekere ali sekire.
To lahko vizualno potrdite tako, da rezalni rob označite z vodoodpornim pisalom, npr. s trajnim markerjem. To oznako je treba nato obrusiti.
Navodila za ostrenje po korakih
1. delovne metode
Za udobno brušenje sekire ali sekire mora brusilo ležati na nedrseči delovni površini, ki ne drsi, ali pa mora biti gozdarsko orodjevpeto v primež pod kotom 90°.
Pomembna je tudi udobna delovna višina, da je kot brušenja čim bolj konstanten.
2. grobo brušenje
Začnite z grobim brusilnim kamnom ali grobim mokrim brusnim papirjem (zrnatost približno 250). Brusilni kamen ali brusni papir navlažite z vodo ali oljem, da zmanjšate segrevanje. Nato enakomerno brusite z majhnimi krožnimi gibi pod ustreznim kotom.
V pomoč je, če rob, ki ga boste brusili, označite z barvnim svinčnikom. Takoj, ko označbo zbrusite, je grobo brušenje končano.
3. zaključni elementi
Nato preidite na finejši brusni kamen ali mokri brusni papir (zrnatost približno 1000). Postopek brušenja ponovite, da dobite gladko površino. Odstranite vse praske in neravnine, nastale pri grobem brušenju. Pri tem si lahko pomagate tudi z barvnim markerjem.
4. umakniti
S strgalom, strgalom za usnje ali diskom za strganje usnja polirajte rezalni rob in odstranite še zadnje drobne ostružke. Tako bo rezalni rob še posebej oster.
5. nadzor
Ostrost preverite tako, da rezilo previdno potegnete čez list papirja. Če rezilo prereže papir, je ostrenje popolno. Po potrebi ponovite postopek finega ostrenja in brušenja.
Alternativne metode: Strojno ostrenje
Stroji se lahko uporabljajo tudi za močno obrabljena orodja ali orodja pod časovnim pritiskom:
Pasovni brusilnik: Idealen za grobo mletje. Poskrbite za redno hlajenje rezila, da se prepreči pregrevanje.
Kotni brusilnik: rezalni rob lahko hitro obdelamo s pomočjo lamelnega krožnika (zrnatost 100). Sekiro vpnite v primež in previdno vodite brusilnik vzdolž rezalnega roba. Vmes ga ohladite z vodo.
Mokri brusilni stroj: Zelo dobre rezultate je mogoče doseči z mokrim brusilnim strojem in ustreznimi brusnimi kamni. Odvisno od stroja je mogoče enostavno nastaviti kote rezanja in jih natančno vzdrževati.
Pri mehanskem ostrenju s tračnim ali kotnim brusilnikom obstaja nevarnost pregrevanja. Če se rezalni rob obarva modro, je bilo jeklo prevroče in je izgubilo želeno trdoto. Rezalni rob je strukturno poškodovan in med uporabo ne bo mogel ohraniti svoje ostrine.
Nega in shranjevanje
Po brušenju je ključnega pomena pravilna nega:
Na rezalni rob nanesite tanek sloj olja (npr. Ballistol), da preprečite rjavenje.
Sekiro shranjujte v suhem prostoru in med prevozom zaščitite rezalni rob.